magazyn internetowy Wirtu@l!

Wirtu@l! w Internecie: http://wirtual.pl/
  · Strona główna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·  

 Reklama - Studio QbA
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!
xDSL - TECHNOLOGIA JUTRA (II)

Ciąg dalszy z poprzedniego numeru.

    W ostatnim numerze Wirtu@la opisałem ogólną charakterystykę rodziny xDSL. Teraz postaram się przedstawić dokładniej najpopularniejsze odmiany xDSL'i.

  • A D S L

Modemy ADSL pracują na podobnej zasadzie, jak analogowe modemy 56k. Działają asymetrycznie, więc prędkości transmisji w kierunku do (downstream) i od (upstream) użytkownika są nierówne. Transmisja danych do użytkownika (czyli np. prędkość ściągania danych z Internetu) wynosi do 8Mbit/s, natomiast w odwrotną stronę transmisja odbywa się z prędkością 640kbps. Wykorzystuje się przy tym nadal starą infrastrukturę linii telefonicznych (miedzianą parę przewodów).

Przeciętnemu użytkownikowi sieci, taka asymetria nie przeszkadza w pracy, gdyż zazwyczaj większa ilość danych jest ściągana, niż wysyłana. Natomiast dla użytkowników, którzy wysyłają i odbierają mniej więcej taką samą ilość danych, przeznaczone są inne technologie xDSL (HDSL, SDSL). W odróżnieniu od zwykłych, analogowych modemów, ADSL'e używają do pracy wyższych częstotliwości (od 26kHz do 1,1MHz). Przy tak dużych częstotliwościach występują przesłuchy pomiędzy przewodami w wieloparowym kablu telefonicznym. Okazuje się jednak, że owe przesłuchy są o wiele mniejsze w momencie kiedy sygnały przesyłane są w jednym kierunku. Dlatego właśnie ADSL wykorzystuje asymetryczną transmisję danych. Niestety wadą wykorzystania tak dużych częstotliwości, do przesyłania sygnałów, jest także duże tłumienie. Stąd też 8Mbit/s można uzyskać tylko na krótkich liniach, które nie przekraczają ok. 2,5 km (od abonenta do centrali).

Natomiast maksymalnym zasięgiem dla ADSL'i jest ok. 5,5km, na takiej odległości można uzyskać 2Mbit/s. Jak już pisałem, technologia ADSL nie używa pasma 0-4kHz, wiec na jednej linii możliwe jest równoczesne wykorzystanie analogowego telefonu i modemu ADSL. Odbywa się to za pośrednictwem tzw. splittera, który pełni rolę filtru rozdzielającego pasma częstotliwości. Sygnały o częstotliwościach mniejszych niż 4kHz trafiają do telefonu, natomiast powyżej - do modemu. Podobnie rozwiązane jest to po stronie centrali.

  • H D S L

Jest to jedno z najbardziej dojrzałych rozwiązań z całej rodziny technologii xDSL.

HDSL jest już powszechnie stosowany na całym świecie (również w Polsce). Na przykład za pośrednictwem modemów HDSL przyłączani są klienci do sieci TPNET.

Modemy HDSL zapewniają dostęp do sieci z prędkością do 2Mbit/s, maksymalna odległość to ok. 7km. Transmisja danych odbywa się w obu kierunkach z tą samą prędkością. Zwykle wykorzystuje się dwie pary skrętki miedzianej (cztery przewody).

  • S D S L

Często nazywany jest "pojedynczym HDSL'em". Umożliwia przekaz symetryczny z szybkością 768kbit/s (w obydwu kierunkach), przez jedną parę przewodów.

  • C D S L

Znana jest również jako technologia Lite DSL. Przewidziana jest dla osób, które mają umiarkowane potrzeby komunikacyjne. W tej technologii maksymalna prędkość do abonenta wynosi 1Mbit/s, natomiast w odwrotną stronę transmisja realizowana jest z prędkością 128kbit/s.

  • R A D S L

Najnowsza, adaptacyjna wersja asymetrycznego dostępu ADSL. Pozwala na automatyczne dopasowanie się współpracujących modemów do przepustowości aktualnie oferowanych przez dostawcę usług. Jest to najbardziej efektywna forma transmisji, zmieniająca się dynamicznie. RADSL cieszy się jednak małą popularnością, głownie spowodowane jest to małą liczbą produktów.

    Po wprowadzeniu na rynek modemów 33,6k panowała opinia, że jest to już koniec "życia" miedzianego kabla telefonicznego. Jednak wprowadzono modemy, które na tym samym kablu potrafiły przesyłać dane z prędkością 56k. Co prawda podczas konstruowania takiego modemu wykorzystano spostrzeżenie, polegające na tym, że internauci więcej danych odbierają, niż wysyłają, jednak nie zmienia to faktu, że na zwykłym, miedzianym kablu udaje się przetransmitować 56k. Teraz zostaliśmy zaskoczeni nową technologią, która pozwala przesyłać na tej samej, miedzianej parze do 8Mbit/s!

Czy da się "wyciągnąć" jeszcze więcej? Zobaczymy jutro... :-)

Łukasz Razmuk
 Reklama - Creamsoft
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!Strona miesiąca


 
RedAnts

RedAnts to nowy, w pełni przeszukiwalny, serwis z darmowymi ogłoszeniami. Na stronach RedAnts nie tylko można umieszczać i przeglądać ogłoszenia, ale także wysłać je na listy dyskusyjne czy do darmowych gazet. Wszyscy korzystajacy z serwisu mają możliwość wygarnia nagród w postaci płyt CD. Obecnie serwis posiada w swoich bazach ogłoszenia z gazet, internetu i list dyskusyjnych.

  Reklama  -  E-xtraklasa
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!Super Serwis


 
SignOnline

Serwis branżowy, dotyczący reklamy. A dlaczego taki super? Zawiera wręcz morze informacji na temat reklamy, poligrafii reklamowej itp. Poza tym sami autorzy piszą: "SignOnline to nie tylko przegląd informacji, ofert i zasobów sieciowych związanych z branżą reklamową". Zapraszamy serdecznie!

  Reklama  -  Radio NET
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Karta Rabatowa magazynu Wirtu@l!

      Chcielibyśmy, aby internauci częściej korzystali z zakupów w Internecie. Pomimo tego, że są wygodne i tanie, postaraliśmy się, aby każdy z prenumeratorów Magazynu Wirtu@l otrzymywał zniżkę przy zakupach. Stworzyliśmy pierwszą w Polsce Internetową Karte Rabatową! Sklepy, które przystąpiły do programu, jak już pisaliśmy, oferują znaczne obniżki cen. Często jest to 5-10%. Więcej informacji oraz aktualna lista sklepów na stronie: http://wirtual.pl/karta. Zapraszamy wszystkie sklepy do dołączenia do Karty Rabatowej.


Nazwa sklepu Rabat
Supermarket.Nom.Pl obniżka na wszelkie artykuły z działu KOMPUTERY w wysokości 5%
Setka komputery i akcesoria - taniej o 2%
Media 98 5% na wszystkie artykuły (książki i ceramika)
NetBook 5% (bez kosztów wysyłki) (książki, multimedia, programy)
Market2000 3% na sprzęt AGD, RTV, komputery
Inkpol 4% lub na zakupy powyzej 200 zł - 5% (nie dotyczy kosztów wysyłki) (tusz do drukarek)
Sticker taniej o 3% (komputery multimedialne, tusz do drukarek)
Canpol 4% zniżki na wszystkie typy kont WWW
Supermarket 5% rabat na wszystkie produkty z magazynu OPROGRAMOWANIE
Kompel 5% rabatu (autoalarmy i centralne zamki)
Combit 3% na KOMPUTERY; 5% na kasy fiskalne
Link księgarnia internetowa - 3% na książki
Lorx 5% rabatu na wycinanie folii
SuperNET Rabat na konta e-mail i www  · Strona główna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·